Gospodarka planety jest grą

(pierwotnie zamieszczone w: Gry.onet.pl)

Z Marcinem Przybyłkiem, autorem cyklu powieści o gierczanym detektywie Gamedecu, rozmawia Michał Zacharzewski.

Michał Zacharzewski: Na wstępie naszej rozmowy wypadałoby ustalić, kim tak naprawdę jesteś. Masz wykształcenie medyczne, ale pracowałeś w przedsiębiorstwie farmaceutycznym. Prowadziłeś też firmę szkoleniową Hekson oraz opublikowałeś trzy książki. Trochę dużo zawodów jak na jednego człowieka. Jak to wszystko łączysz? Kim czujesz się na co dzień?

Marcin Przybyłek: Ooo, nie wymieniłeś wszystkich moich zajęć. Pracowałem także jako barman w londyńskim pubie, jako kelner w warszawskiej pizzerii, picker w brytyjskich sadach, zajmowałem się muzyką elektroniczną (wygrałem nawet konkurs kompozytorski), rysowałem i publikowałem grafiki, uczyłem się śpiewu, nauczałem w prywatnej szkole podstawowej języka angielskiego, pracowałem społecznie w Studenckiej Szkole Higieny Psychicznej i Stowarzyszeniu Aktywnego Rozwoju Osobowości. Był także okres, gdy intensywnie trenowałem aikido. Rzecz jasna nie robiłem tego wszystkiego naraz, ale nierzadko pokrywałem nawet cztery z powyższych obszarów. A firmę Hekson prowadzę nadal.

Obecnie łączę tylko trzy rzeczy: pracę trenerską, pisarską i życie rodzinne. I od razu powiem, że przychodzi mi to z trudem, albo, inaczej mówiąc, jest to droga kompromisów. Najważniejsza ze względów bytowych jest firma, więc gdy tylko szykuje się jakieś szkolenie, poświęcam mu się bez reszty i daje to dobre efekty. Potem jest rodzina, bo zwyczajnie nie sposób nie odwieźć czy nie przywieźć córki z przedszkola, odebrać żony z przystanku czy nie podwieźć jej na uczelnię (robi drugi fakultet - tym razem psychologię). Jak widać, bardzo się zaznacza moja funkcja szoferska, ale to nie wszystko. Pięcioletnia Kalina wymaga uwagi i miłości, moja piękna żona także, chociaż im dłużej ze sobą jesteśmy, tym lepiej rozumie, że po prostu muszę tworzyć. Dlatego odpuszcza mi większość obowiązków domowych, no, może z wyjątkiem koszenia trawy. Piszę wtedy, gdy nie przygotowuję szkoleń, a córka jest w przedszkolu. Modlę się wtedy, żeby nikt do mnie nie dzwonił, ale transcendentne prośby z reguły nie są wysłuchane.

Kim czuję się na co dzień? Staram się nie używać tarcz zwanych przez Junga personami, które ułatwiają życie, ale utrudniają autentyzm, więc nie myślę o sobie jako o trenerze, pisarzu, mężu czy ojcu. Jeżeli już, to z przymrużeniem oka. Jestem po prostu Marcinem i fascynuje mnie pogłębianie samopoznania.

Michał Zacharzewski: W Heksonie uczysz komunikacji międzyludzkiej. Czego dokładnie można się u Ciebie nauczyć?

Marcin Przybyłek: Robię szkolenia uczące technik asertywnej komunikacji, przekazujące wiedzę, jak należy prowadzić prezentacje, nauczające tzw. komunikacji sprzedażowej i negocjacyjnej, prowadzę spotkania integracyjne, nagrodowe, uczę coachingu, zarządzania, myślenia twórczego, na specjalne życzenia przygotowuję treningi rozwoju osobowości - bardzo je lubię, bo mogę krok po kroku pomagać ludziom w odkrywaniu podstawowych, a potem coraz bardziej zaawansowanych prawd psychologicznych, które poszerzają widzenie i pogłębiają wgląd. Prowadzę także szkolenia relaksacyjne. Zdarzają się też zlecenia nietypowe, np. jakiś czas temu prowadziłem cykl szkoleń dotyczących specyficznego rodzaju uwagi, dzięki któremu zmniejsza się liczba urazów i wypadków. Po niemal siedemnastu latach pracy w tym fachu mało jest tematów, których bym się nie podjął, zawsze jednak mam na uwadze to, że prowadzę zajęcia dla ludzi, nie dla pracowników, i nawet gdy mówimy o rozmowie handlowej, staram się wdrażać zasady dobrego, etycznego biznesu, co wcale nie jest niemożliwe.

Po szkoleniu z asertywności jeden z uczestników powiedział żonie, że jest nieszczęśliwy, gdy ta ciągnie go ze sobą na zakupy (pomogło), pewna kobieta oświadczyła wreszcie mężowi, że nie lubi, gdy ten rozrzuca swoje ubrania po domu (pomogło na jakiś czas). Inna pani dyrektor napisała w formularzu oceniającym szkolenie relaksacyjne "Zobaczyłam kolory. Znowu." Uczestnicy lubią mnie i przywiązują się do mnie (ja do nich też), bo widzą i czują, że robię coś także dla nich, a nie tylko dla korporacji (tak w sumie powinno być, ale wciąż niewielu decydentów rozumie, że dobry pracownik, to pracownik z osobowością). Widzą, że zależy mi na tym, żeby żyło im się lepiej, mniej stresowo i zdrowiej. Przed jednym szkoleniem sprzedażowym znany mi przedstawiciel dużej firmy powiedział "Marcin, chcę ci powiedzieć, że się bardzo cieszę, że mamy to szkolenie z tobą, a nie z jakąś pizdą, i wcale nie mam na myśli kobiety". Był to doprawdy wielki komplement.

Michał Zacharzewski: Gracze pamiętają Cię zapewne jako twórcę mocno filozoficznego cyklu miniopowiadań "Grao Story". Stworzyłeś też futurologiczny cykl science-fiction "Gamedec". Który z klimatów jest Ci bliższyś

Marcin Przybyłek: Zdecydowanie science-fiction. Grao Story było wzorowane na klimatach platońskich i taoistycznych, nie mogło więc rozgrywać się w przestrzeni futurystycznej, poza tym nie było tam miejsca na wyjaśnienia czym jest omnik czy walktel. Zawsze jednak bardziej kusiły mnie wizje przyszłości niż krajobrazy fantasy. Może dlatego, że te drugie, mimo że przeczytałem sporo dzieł wywodzących się z tego obszaru, nie są dla mnie do końca zrozumiałe. Być może jeszcze do nich nie dojrzałem. A może fantasy zbyt odeszło od tak zwanych korzeni? Gdy czytałem opowiadania Howarda o Conanie wyobrażałem sobie, że to po prostu daleka przeszłość gatunku homo sapiens: przedegipska, przedchińska, przedaztecka. Gdy czytam współczesne powieści fantasy, nie wiem już, gdzie i kiedy się rozgrywają.

Żeby jednak być do końca uczciwym wobec tego gatunku, zaznaczę, że są światy, które dzięki swej wyjątkowości zdecydowanie się bronią. Należy do nich wizja Planescape, w założeniach nieco science-fiction (w mieście Sigil są portale do wszystkich równoległych światów), estetycznie wyjątkowa, wręcz hipnotyzująca. Podejrzewam że jest jeszcze kilka oryginalnych, odchodzących od schematu magii i miecza rzeczywistości, wykreowanych na potrzeby gier RPG.

Idąc dalej, istnieje specyficzny rodzaj kreacji, z pogranicza s-f i fantasy. Mam na myśli steampunk, czyli rzeczywistość techniczną, gdzie prym wiodą machiny parowe, ale obecna jest także swoiście ujęta magia. Słabo znam światy i powieści osadzone w tego typu rzeczywistościach, ale sama estetyka, nastrój steampunka zdecydowanie mi odpowiada. Jeśli czytałeś uważnie "Sprzedawców lokomotyw" i zwróciłeś uwagę na frakcję Shadow Zombies, odnajdziesz ślady tej fascynacji.

Nie wyobrażam sobie (przynajmniej na razie), bym mógł snuć opowieść w świecie stricte fantasy. Co prawda stworzyłem króciutkie opowiadanie "Ringerer" (publikowane w Nowej Fantastyce) opowiadające o pewnej, powiedzmy, równoległej rzeczywistości, ale tam nie tyle mieliśmy do czynienia z czarami, co z "warunkowaniami" wywodzącymi się z neurolingwistycznego programowania.

Michał Zacharzewski: Rzeczywistość, którą stworzyłeś na potrzeby cyklu o Gamedeku, jest dość niezwykła. To wizja przyszłości, w której ludzie żyją w rozkroku pomiędzy dwoma światami - rzeczywistym i wirtualnym, podzielonym na setki mniejszych światów. Skąd taki pomysł?

Marcin Przybyłek: Wizja jest rozwinięciem tego, co dzieje się teraz. Gracze mają dzisiaj do dyspozycji dziesiątki bardzo dobrych gier, trudno więc sobie wyobrazić, ile ich będzie za dwieście lat. Sam sposób grania zależeć będzie, tak jak dzisiaj, od rozwoju techniki i podąży ku maksymalnej iluzji. Mam wrażenie, że VR wyprze w dużej mierze telewizję, kino, książki, oferując wszystkie te formy w bardziej bezpośredniej, partycypacyjnej postaci. W związku z tym nastąpi naturalne podzielenie czasu naszego życia na przebywanie "tam" i "tu", przy czym z reguły "tam" będzie ciekawsze, stąd pogłębiający się konflikt zarówno w planie osobistym, jak i społecznym.

Michał Zacharzewski: Jakie gry, filmy, a może powieści zainspirowały Cię do stworzenia samego Gamedeka?

Marcin Przybyłek: Coraz trudniej mi odpowiadać na to pytanie, bo coraz bardziej to, co już powiedziałem w innych wywiadach i to, co mi się teraz wydaje, wpływa na prawdę, a może jest odwrotnie: może zastanawiając się nad tą kwestią znowu i znowu, wreszcie się do jakiejś prawdy dokopuję. Tak czy owak, w tej chwili mam wrażenie, że był to pewien splot fascynacji, głównie głosowych. Dużą rolę odegrał tembr Emeralda "Dedeye'a" Flynta z "Archimedean Dynasty", a jego porażka ukazana w intrze gry zainspirowała mnie do tego, żeby pierwsze opowiadanie o Torkilu skończyło się niepowodzeniem. Z całą pewnością duże znaczenie miały filmowe męskie, wyraziste głosy snujące swoją opowieść w tle. Chyba najbardziej utkwił mi w pamięci Rick Deckard, czyli tytułowy Blade Runner, ale w wersji producenckiej, bo w reżyserskiej nie ma narracji. Męski dźwięczny głos jest fascynujący, a jeśli opowiada o swoim życiu zaznaczając dystans i filozoficzne podejście, trafia w sedno moich oczekiwań. Dlatego właśnie opowieść o Torkilu przekazywana jest w formie pierwszoosobowej. W przypadku gamedeka ważne były także imię i nazwisko, które musiały brzmieć dźwięcznie i ładnie. Tu inspiracją była melodia słów Philip Marlowe. "Torkil" jest prawdziwym, pełnoprawnym imieniem, którym można w Polsce ochrzcić dziecko, zaś Aymore jest skrótem od słowa Claymore, dość udanym, bo kojarzy się z amorem i z żeglarskim "Aye! More!", co w jakimś stopniu odzwierciedla nienasyconą naturę gamedeka. Dźwięk "Torkilaymore" rozkłada się akurat tak, jak powinien: jest twarde "T" na początku, zaraz po nim słyszymy "or" zmiękczone przez "kil", a potem "Ay" i "mo", które niczym fala wygładzają kanciasty początek, i wreszcie "re" zamykające całość.

Michał Zacharzewsi: Jakie wirtualne światy istnieją w rzeczywistości, którą opisujesz? Który z nich wybrałbyś dla siebie?

Marcin Przybyłek: Światów jest bardzo dużo, to setki rzeczywistości. Ja opisuję tylko te spośród najbardziej znanych, w które zapuszcza się Torkil. Jest Deep Past World - coś jak współczesny World of Warcraft, jest Telepadrom, w którym możliwa jest telepatia, mamy Goodabads, arenę e-sportową przeznaczoną do drużynowych walk między demonami i aniołami, w kosmosie możemy polatać w Dream Space, Rajska Plaża zbliża samotne serca, Happy Hunting Grounds to tereny łowieckie, świat nielegalny, gdzie można naprawdę zginąć, Twisted & Perverted zaspokaja najskrytsze sadystyczne, seksualne i mordercze instynkty, Otchłań proponuje psychodeliczną wycieczkę w głąb siebie, Mrok dostarcza mocnych wrażeń zgotowanych w niepozornym domu, Raven Heart, podobny do znanej graczom serii System Shock przedstawia walkę o przeżycie w nawiedzonej stacji kosmicznej, Crying Guns, podobna do serii Tribes, pozwala na drużynowe walki w zbrojach umożliwiających skoki, zaś Supra City i Brahma są imitacjami realium, przy czym o ile City oferuje niecodzienną fabułę, Brahma jest wyłącznie środowiskiem, przeznaczonym zarówno dla zoeneckich dzieci, dorosłych, jak i starców. Przeciwieństwem tego świata jest także naśladujące realium Wisznu, jednak w tym świecie zoeneci zerwali z lojalnością wobec realnych braci i pozwalają sobie na "ponadnaturalne" zdolności. To - z grubsza - najważniejsze gry, o których wspominam. Którą bym wybrałś Najchętniej połączenie Rajskiej Plaży, Dream Space'a, Otchłani i T&P.

Michał Zacharzewski: Opowieści o Gamedeku są w rzeczywistości kryminałami. Skąd bierzesz pomysły na kolejne opowiadania?

Marcin Przybyłek: Nigdy nie zastanawiałem się, skąd biorę pomysły do opowiadań (bo do Grao Story - tak). Chyba chodzi o fascynację jakąś rzeczywistością, konfliktem, czasami chcę wyrazić swój gniew czy postawić pytanie. Niebagatelną rolę odkrywa z pewnością introspekcja, czyli szczery wgląd w swoje potrzeby, ukryte pragnienia, marzenia, nawet te niebezpieczne (Finta). Inspiracją może być rozmowa ze znajomym biorącym prochy, połączona z analizą wywodzącą się z psychologii głębi (Flashback), sen Karola Gustawa Junga (Mrok), poczucie niesprawiedliwości społecznej i lektura doskonałego komiksu Enki Bilala (Polowanie), rozdarcie między realium i światami (Syndrom Adelheima), potrzeba romantyczności i chęć pokazania oryginalnej wizji stworzenia AI (Anna), inspiracją może być mały detal psychologiczny (Błędne koło) lub ogólna tendencja gospodarcza (Sprzedawcy lokomotyw), przy czym w przypadku tego tytułu i kontynuacji, nad którą obecnie pracuję, mam coraz większe poczucie misji, potrzebę ostrzegania, a jednocześnie wielką ochotę na stworzenie oryginalnego, fascynującego i par excellence prawdopodobnego universum.

Michał Zacharzewski: Jaką barierą jest zatem dla pisarza science-fiction realizm i prawdopodobieństwo?

Marcin Przybyłek: W moim przypadku bardzo dużą. Katuję się pytaniami o realizm ludzkich reakcji, technicznych rozwiązań, jak również ich implikacji. Nie toleruję w swoich utworach rozwiązań fabularnych typu deus ex machina, głupich zachowań postaci, dzięki którym akcja posuwa się do przodu, nie umieszczam figur psychopatów, którym swoje istnienie zawdzięcza zastraszająca ilość filmów i książek, nie zamydlam kulawej narracji by osiągnąć "niby zamierzony efekt nieokreśloności", nie stosuję niezrozumiałych fug na koniec utworu, które pozwalają uniknąć sensownej pointy.

Co do technikaliów, gdy wyłapię jakiś problem, który nie jest do końca wyjaśniony czy "uprawdopodobniony", szukam takich dróg i rozwiązań, które to zmienią. Dlatego nawet gdy czytelnik napotyka jakiś zbyt "naciągnięty" fragment, może mieć pewność, że ja także jestem na takie sprawy wyczulony i wcześniej czy później pojawi się solidne, logiczne wytłumaczenie. Z drugiej strony czasem czuję pokusę, żeby napisać coś zupełnie nieprawdopodobnego, a potem rzucić się na to i urealnić. Proceder przypomina balansowanie na linie, mam wrażenie, że jak dotąd udane. Wiem, że niektórzy czytelnicy wyłapali kilka problematycznych niuansów w "Sprzedawcach lokomotyw". Bardzo mnie to ucieszyło, bo na niczym mnie nie "przyłapali", a jedynie wyłuskali szczegóły, które były zamierzone i wszystkie znajdą rozwiązanie w tomie trzecim.

Jeszcze od innej strony patrząc, stoję na stanowisku korespondującym ze wschodnią myślą filozoficzną, które, mówiąc skrótowo, zaznacza że nie każde pytanie musi znaleźć odpowiedź. Czasem samo pytanie jest ciekawe i odkrywcze. Stąd niewyjaśnione i niedookreślone postacie Lee Rotha i Moniki Wedy, mam jednak nadzieję, że ich tajemniczość nie przekracza subtelnej granicy.

Michał Zacharzewski: Jak odbierają Twoje powieści czytelnicy? Wiem, że masz z nimi wzorowy kontakt...

Największą przyjemność sprawiają mi wcale nierzadkie stwierdzenia, że Torkil stał się czyimś ulubionym bohaterem, zdarzają się nawet wypowiedzi, że zastąpił Wiedźmina, co jest dla mnie naprawdę wielkim komplementem. Znaczące są także opinie, że napisawszy "Sprzedawców lokomotyw" ulokowałem się w czołówce polskich autorów s-f. Dalej, są czytelnicy dociekliwi, myślący, świdrujący wręcz domysłami każdy fragment. Tym udaje się znaleźć ukryte przekazy i celowo umieszczone haczyki (których jest wcale niemało, a łatwiej jest je odkryć przy powtórnej lekturze). Kiedy natrafią na coś ciekawego, gratuluję im i proszę o jeszcze. Są też tacy, którzy celnie przewidują jakąś cząstkę rozwoju świata gamedeka czy jego samego. Wobec tych staram się zachować milczenie, chociaż nie zawsze mi wychodzi. Bywają także osoby niezadowolone, przygniecione akcją, ogłuszone eksplozją nowinek technicznych i pomysłów (chodzi o "Sprzedawców lokomotyw"). Tym delikatnie sugeruję przeczytanie książki jeszcze raz. Mój bliski znajomy nie mógł przebrnąć przez początek II tomu. Twierdził, że nie może się połapać w fabule. Zapytałem go, jak czytał. Gdy dowiedziałem się, że "po pięć stron dziennie" zrozumiałem, że nie miał szans objąć tego, co się działo. Zaproponowałem, by przeczytał wszystko jeszcze raz od początku, ale jednym ciągiem. Jest moim przyjacielem i posłuchał sugestii. Po dwóch dniach zadzwonił i oświadczył, że zupełnie nie pojmuje, jak mógł czegoś nie rozumieć i że to wcale nie jest trudne. "Sprzedawcy lokomotyw" to ambitna książka, ale nietrudna, jeśli czyta się ją "jednym tchem", w czym ani styl, ani treść bynajmniej nie przeszkadzają.

Są wreszcie czytelnicy rozczarowani, bo oczekiwali czegoś innego. Przysłowie mówi, że rozczarowanie wymaga uprzedniego solidnego przygotowania, czyli nastawienia się na coś bardzo konkretnego. Odbiorca, który po przeczytaniu "Granicy rzeczywistości" oczekiwał, że Torkil w "Sprzedawcach lokomotyw" znowu będzie skakał z zagadki na zagadkę i ze świata do świata, musi się skonfrontować z zupełnie innym pomysłem, tempem i środowiskiem. Saga o gamedeku nigdy nie była w założeniach zachowawcza: opierała się i opiera na wschodniej zasadzie zmiany. Gamedec to nie tylko detektyw od gier przyszłości, tych rozgrywających się w VR. Grą jest sytuacja gospodarcza planety, bitwy między wielkimi siłami tego świata, wreszcie los człowieka i sens jego życia. Torkil będzie rozwiązywał także te zagadki. Rozczarowanych czytelników nakłaniam do bardziej elastycznego spojrzenia na postać Aymore'a i przypominam przysłowie, że rozwój to kwestionowanie status quo.

Michał Zacharzewski: Nad czym teraz pracujesz? Czy myślałeś o zerwaniu z Gamedekiem i rozpoczęciu nowego, zupełnie innego cyklu?

Marcin Przybyłek: W pocie czoła wykuwam trzecią część sagi (tytuł roboczy "Zabaweczki"), która, będzie obszerniejsza i napisana z większym rozmachem niż "dwójka". Założenia są poważne, duże i odważne, jak na moje możliwości, ma się rozumieć. Koniec pierwszej trylogii gamedeka ma stanowić otwarcie na nowe, wspaniałe przygody. Na razie nie planuję odrębnego cyklu. Mam prywatną teorię, że pisarze dzielą się na tych, którzy preferują rozwody i tych, którzy lubią szlifować swoje związki z bohaterami. Ja należę do tych drugich. Tak jak wierzę w to, że człowiek może się zmieniać i mimo wieloletniej znajomości pozostawać wciąż interesującym (moją żonę znam od dwudziestu dwóch lat i nigdy nie wydawała mi się tak fascynująca jak teraz), uważam, że cykl książkowy może zmieniać oblicze, zaskakiwać i być nieustannie świeżym. Czasami nawiedzają mnie myśli o innej rzeczywistości, innym świecie, ale wtedy okazuje się, że na wszystkie jest miejsce w universum gamedeka.

Michał Zacharzewski: Czy mógłbyś zdradzić, w jaki sposób piszesz? Po prostu siadasz przed komputerem i stukasz w klawiaturę, czy też przygotowujesz się do tego badając temat, który zamierzasz opisać? Czy przed napisaniem powieści wiesz już, jak będzie ona wyglądać, czy też historia tworzy się "w biegu"? Piszesz w porządku chronologicznym? Dużo poprawiasz? Ile godzin i dni poświęcasz na napisanie opowiadania?

Marcin Przybyłek: Najpierw rozrysowuję na wielkiej płachcie (najchętniej na jakimś ściennym kalendarzu odwróconym białą stroną do góry) główne siły biorące udział w fabule. Są to firmy, konsorcja, bloki polityczne, ugrupowania i pojedyncze osoby. Staram się zrozumieć ich punkt widzenia, przyczyny i cele. Nanoszę poszczególne tendencje wektorowo i okazuje się, że niektóre z nich wchodzą ze sobą w konflikt, co jest zupełnie naturalne. Fabuła zaczyna wyłaniać się sama. Gdy wrzucę w tę sieć głównego bohatera, okazuje się, że chce czy nie chce, będzie musiał stanąć przed wieloma wyborami i dylematami.

Potem piszę konspekt. Jest to rozpiska książki z podziałem na główne wydarzenia. Przez cały czas tworzenia siatki zdarzeń i pisania konspektu robię notatki dźwiękowe (nie rozstaję się z dyktafonem) i spisuję je w "dokumencie pomocniczym". Są to całe dialogi, monologi, opisy sytuacji i miejsc, obserwacje, idee. Pomysły, które w ten sposób zbieram ubarwiają fabułę, a czasami ją poważnie modyfikują. Mając napisany konspekt zdaję sobie sprawę, że chociaż wydaje mi się, że wiem, jak powieść będzie wyglądała i wyobrażam sobie nawet ostatnie sceny, to w istocie jestem jak szachista siedzący przed szachownicą o tysiącu pól, który to gracz jest w stanie przewidzieć tylko kilkanaście najbliższych posunięć i tak jest w istocie, bo kiedy zaczynam już pisanie, tę "żywą" część tworzenia, to pojawia się takie mrowie pomysłów i niespodziewanych, zaskakujących rozwiązań, że kształt konspektu zaczyna ewoluować, tym razem już nie na papierze, ale w mojej głowie.

Nie ustaję w czynieniu notatek, pomysły pojawiają się w każdym miejscu i chwili: myślę o książce zmywając naczynia, jadąc samochodem, rozmawiając ze znajomym. Czasami czuję się jak wielka przetwórnia danych, którą jest w stanie zainspirować nawet kształt chmury. W pisaniu zdarzają się przerwy - na przykład duże szkolenia. Wtedy jest czas, żeby wszystkie przemyślenia "ułożyły się" i "przyklepały". Wizja książki powoli dojrzewa, przekształca się, wyłapuję słabe miejsca i fragmenty do uzupełnienia. Wtedy też poświęcam czas na studiowanie dziedzin, które będą przydatne podczas pisania następnych fragmentów. Czytam książki, oglądam programy popularnonaukowe, notuję, przemyśliwuję, przekuwam zdobytą wiedzę na rozwiązania fabularne. Nierzadko zajmuje to sporo czasu.

Potem wracam do pisania. Gehenną jest sytuacja, gdy przerwa jest zbyt długa i zapominam, o czym pisałem do tej pory. Wtedy muszę przeczytać całość jeszcze raz, co jest tym boleśniejsze, im więcej tekstu zostało uwiecznione. W zasadzie do końca nie jestem pewien, jaki będzie finał całości (chociaż zawsze mam jakąś konkretną wizję), bo zależy on od gigantycznej ilości subtelnych czynników. Znam jedynie końcowy zarys globalnej sytuacji, ale szczegóły, zwłaszcza te "osobiste", umykają. Dlatego zakończenie bywa i dla mnie zagadką aż do momentu, kiedy wyłoni się w jedyny możliwy, chciałoby się powiedzieć, "konieczny" sposób. Mimo że w trakcie całego tworzenia nieustannie wracam do wcześniejszych ustępów i szlifuję je stylistycznie, to dopiero po zakończeniu "pierwszego pisania" następuje właściwe poprawianie tekstu. Wygładza się go zarówno "makroskopowo", czyli poprawiając proporcje rozdziałów, fragmentów spokojnych w stosunku do dynamicznych tekstów ozdobnych w stosunku do tych niosących treści istotne fabularnie , jak i "mikroskopowo", czyli bacząc na wyrazy, związki frazeologiczne, potoczystość, barwność i niepowtarzalność fraz. Im dłużej tekst się poprawia, tym lepiej na tym wychodzi. Miałem przemyślenia, że wielokrotnie poprawiana powieść powinna jeszcze rok odleżeć i po tym czasie zostać ponownie poprawioną. Dopiero wtedy zacznie naprawdę błyszczeć.

Piszę oczywiście w porządku chronologicznym. Nie mógłbym inaczej, bo jestem zbyt wrażliwy na wszelkie imponderabilia.

Co do opowiadań, nie mam zdania. Kiedyś po stworzeniu konspektu potrafiłem napisać opowiadanie w jeden - dwa dni, przy czym konspekt konstruowałem przez kilka tygodni. Potem następował proces poprawiania, który obejmował cztery - pięć czytań ciągnących się przez dwa - cztery miesiące, bo za każdym razem musiałem o tekście "zapomnieć", żeby móc widzieć go świeżym okiem. Tak było. Najnowsze opowiadanie o gamedeku pt. "Prośba", które ukaże się w Wydaniu Specjalnym Nowej Fantastyki pisałem około dwóch lat, w czym jest duża zasługa Maćka Parowskiego, który odrzucał je dwukrotnie. Teraz jestem z tekstu bardzo zadowolony, bo uzyskał dobre proporcje, cieszy stylem i zawiera niebagatelny przekaz. Ale był moment, gdy zdawało mi się, że nie uda mi się go przerobić i wykrzesać z niego życia.

Michał Zacharzewski: Kończąc, chciałbym Cię prosić o polecenie naszym czytelnikom kilku gier i kilku powieści, które ostatnio zrobiły na Tobie największe wrażenie.

Marcin Przybyłek: Nieustannie gram w "Dawn of War" wraz z dodatkiem "Winter Assault" i z niecierpliwością czekam na "Dark Crusade". Jest to znakomity RTS, doskonale zrealizowany pod względem graficznym, dźwiękowym, nastrojowym i oczywiście "grywalnościowym". Jestem też stałym bywalcem serwerów "Battlefielda 2", do którego posiadam oba boostery oraz dodatek "Special Forces". Gra ma nastrój, ogień, zapewnia godziny przygód rodem z "Helikoptera w ogniu". Interesująco wygląda "Company of Heroes", dużo obiecuję sobie także po "Battlefieldzie 2142", chociaż podświadomie wiem, że nie będę miał czasu grać we wszystkie te cuda. Niestety zrezygnowałem na razie z grania w RPG'i i gry przygodowe, bo wymagają zbyt dużego zaangażowania. RTS'y i gry sieciowe (ale nie MMORPG'i) dostarczają dobrej rozrywki w krótkim czasie.

Co do powieści, niedawno miałem przyjemność przeczytać "Szpon Ragnara" i "Szarego łowcę" Williama Kinga, dwie części sagi o Ragnarze osadzonej w świecie Warhammer 40 000. Od strony edytorskiej są straszne - w "Szponie" literówki występują w każdym akapicie, a błędy stylistyczne w co drugim. "Łowca" pod tym względem jest lepszy. Mimo to chce się je czytać, bo King pisze dynamicznie, niebanalnie i z wyobraźnią. Gdyby nie stanowcza prośba przyjaciela, nigdy bym po te książki nie sięgnął, a teraz czekam na następny tom. Skończyłem "Węża Marlo" Marcina Wrońskiego - interesującą opowieść o tytułowym wężu. Wizja jest ciekawa i dosyć prawdziwa. Dużo sobie obiecuję po "Verticalu" Rafała Kosika. Jeszcze nie czytałem, ale książka jest teraz pierwsza w kolejce.

Michał Zacharzewski: Dzięki za wywiad!

Marcin Przybyłek: Dziękuję za interesujące pytania. Pozdrawiam Ciebie i Czytelników.

Grafika: Marcin Przybyłek, Marcin Jakubowski, Marek Okoń, Robert Letkiewicz.
Wykorzystano grafiki Tomasza Piorunowskiego, Marcina Trojanowskiego i Tomasza Marońskiego.
Webmasterzy: Lafcadio, wiesniak
Zaginiona Biblioteka Valkiria Network: Lepsza Rzeczywistość Tawerna RPG Kawerna Kroniki Fallathanu - Najlepszy MMORPG Tekstowy Tomb Raider Center superNOWA Zakon Assassin's Creed Gram.pl GrajWGry Bruno Grigori video game walkthrough Game-No1 Keno Szósty sposób - blog Andrzeja Zimniaka Wawrzyniec Podrzucki
Strona po polsku   Site in english